Uroczystość Wniebowzięcia NMP zwana Św. MB Zielnej

15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana także Świętem Matki Bożej Zielnej. Uroczystość ta jest największym i prawdopodobnie również najstarszym świętem maryjnym chrześcijaństwa.
Tego dnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w ciężkiej pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami.

Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasem wieszano na drzwiach, a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.
Poświęcenie kwiatów i ziół po każdej Mszy świętej.

Wyniki konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną

I Miejsce - Fiutowska Roksana

II Miejsce - Kłeczek Barbara i Wojciech

III Miejsce - Król Agnieszka

Rekolekcje Wielkopostne

rekolekcje

Święte Triduum Paschalne

Wielki post

Środą Popielcową rozpoczęliśmy okres przygotowania do Świąt Paschalnych. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne, które pomogą nam owocnie przeżyć ten czas:

Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16.30,  w połączeniu z obrzędem Komunii świętej.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 16.45